VŠEOBECNĚ

 

Jak řešit problémy při stmívání tlačítkem PUSH

Pokud je během operace PUSH ovládáno více než jedno zařízení, může dojít k asynchronnímu chování, které vyžaduje ruční resynchronizaci pomocí níže uvedené metody. Nedoporučuje se ovládat více než čtyři zařízení pomocí jediného tlačítka. V případě potřeby musí být použito vícepólové relé. Pokud je to nepřijatelné, měl by se místo něj použít synchronizační kabel. Toto však není dostupné pro všechny modely ovladačů. Jakýkoliv stmívač s jedním klíčem, který nemá centralizovaný řídicí modul (takže každý ovladač má své vlastní ovládací prvky), může způsobit asynchronní chování (např. špatný kontakt v tlačítku PUSH). Systém bude fungovat špatně např.: některé lampy budou svítit, jiné zhasnou, nebo se liší směr regulace. Metoda resynchronizace: pokud jsou ovladače zapnuté, stiskněte klávesu PUSH na dobu delší než jednu sekundu (dlouhý PUSH), následovaný krátkým stiskem (<1s). Pak budou zařízení vypnuta. Nyní by měl být proveden dlouhý PUSH a systém bude znovu synchronizován. Maximální celková délka kabelů PUSH je 15 m.

Video s komplikací při stmívání

 

Kolik svítidel je zapotřebí k osvětlení místnosti?

Doporučená svítidla v příkladech v tabulce vytváří základní osvětlení jednotlivých místností, které pak může být doplněno dalšími zdroji světla – např. stolní lampa v obývacím pokoji, osvětlení skříněk v kuchyni nebo osvětlení nad zrcadlo v koupelně. Světle zařízené místnosti potřebují méně svítidel než tmavě zařízené místnosti, pokud by mělo bát dosaženo stejně světlosti. Doporučení jsou založena na středních hodnotách různých testů a měření, které provádí firma Paulmann v praxi již dlouhá léta.

 

 

 

Co znamená Lumen (lm)?
Lumen (lm) je měrná jednotka pro světelný tok. Světelný tok je celkové množství světla, které žárovka vydává.

Standardní obyčejná čirá žárovka: 
15W = 100lm, 25W = 207lm, 40W = 389lm, 60W = 654lm, 75W = 864lm, 100W = 1297lm

Candela (cd) je měrná jednotka svítivosti (světelný tok v určitém úhlu). Svítivost je světelný tok, který vychází ze žárovky v určitém směru. Čím menší je úhel, tím větší je svítivost.
Standardní halogenová reflektorová žárovka 230V s úhlem záření 30°: 
25W = 550cd, 35W = 700cd, 50W = 800cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 10°: 
20W = 3500cd, 35W = 4100cd, 50W = 10000cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 38°:
20W = 700cd, 35W = 1250cd, 50W = 1700cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 60°:
20W = 400cd, 35W = 630cd, 50W = 1000cd

Více informací zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lumen

 

Co je to zemnící kabel?

 U systémů ochranné třídy 1 je zajištěna ochrana při doteku tak, že kovové díly, kterých se lze dotknout, musí být uzemněny. Z tohoto důvodu disponuje přívodní kabel ke svítidlu separátním zemnícím kabelem (žlutý/zelený), který je připojen na zemnící spoj přístroje. Na straně zástrčky je pak použita zástrčka SCHUKO, čímž je zajištěno uzemnění do zásuvky.

 

Jaký je rozdíl mezi značkou M a F?

 Značka F (mezinárodní zkušební norma) odpovídá v podstatě značce MM (národní zkušební značka). Svítidla se značkou F nebo MM smějí být zabudovány do normálně vznětlivých materiálů (dřevo o tloušťce více než 2mm). Na ploše, na které je svítidlo připevněno, a v jeho okolí nesmí vzniknout teplota vyšší než 90°+5°C.

 

Zbytkový proud v LED svítidlech

  Pokud je LED svítidlo vypnuté a přesto slabě svítí, někde je v instalaci nebo ve stmívači zbytkový proud. Stmívač nebo vypínač nesmí obsahovat neonový indikátor, neboť tento může dodávat do svítidla ve vypnutém stavu proud, což může způsobit slabé svícení. Dále mohou napájecí kabely v instalaci zadržovat zbytkový proud kvůli špatnému zemění nebo izolačnímu materiálu ve stropě, který přenáší vlastní náboj do kabelů a výsledkem je slabé svícení LED svítidla. Vzhledem ke stálému vylepšování účinnosti LED svítidel stačí velmi malá hodnota proudu k tomu, aby LEDky ve svítidle rozsvítila. Proto občas dochází k tomuto problému. Řešení jsou následující:

  • výměna vypínače/stmívače, který dodává ve vypnutém stavu do LED svítidla proud, který toto LED svítidlo zaznamená. Stmívače nesmí obsahovat neonový indikátor
  • použití kondenzátoru o kapacitě 2,2 nF – 4,7 nF (viz zapojení - bod 3). Hodnota kondenzátoru se může lišit od typu svítidla a výrobce
  • výměna napaječe ve svítidle za jiný, který není tak citlivý
Jednotlivá svítidla si můžete prohlédnout na našem E-shopu
copywright © 2009-2020 Aulix.cz All rights reserved.